
Åretunneln på E14 stängs av 5-16 maj
Måndag 5 maj stänger vi av Åretunneln på E14 för att byta belysning. Under tiden som arbetet pågår leder vi om trafiken via väg 638. Fredag 16 maj ska arbetet vara klart och tunneln öppnas igen för trafik.
Den befintliga belysningen i Åretunnel har uppnått sin tekniska livslängd och behöver bytas ut till ny modern LED-belysning. Den nya belysningen blir mer driftsäker och kommer även att göra sträckan säkrare för trafikanterna.
Vi stänger av tunneln måndag 5 maj. Eftersom arbetet är mycket omfattande måste trafiken ledas om via väg 638, mellan Frönäsudden och Tegefjäll. Omledningen går delvis genom Åre tätort vilket kan innebära några minuter längre restid. Helgen 10-11 maj har vi avbrott i arbetet vilket betyder att tunneln tillfälligt är öppen för trafik. Men övriga dagar under perioden är den avstängd enligt ovan.
Åretunneln öppnar igen för trafik den 16 Maj.
Vi ber om ursäkt för de störningar vi orsakar i samband med underhållsarbetet och ber alla trafikanter att följa hänvisningsskyltar samt visa hänsyn till medtrafikanter och de som arbetar på vägen.
Kartan visar platsen för tunneln samt den aktuella omledningsvägen.
