Logga in
Logga in

Väg 751, Jakobs–Duvåker–Myckelby, riskreducerande åtgärder Byggstart för nya väg 751 – först ut är Duvåker

I oktober startar arbetet med att bygga om väg 751. Vägen flyttas på vissa sträckor längre från Dalälven för att minska rasrisk och skapa en säkrare trafikmiljö.

I oktober inleder vi ombyggnaden av väg 751, ett projekt som ökar säkerheten för alla trafikanter. På flera ställen, där vägen går nära Dalälven, har marken blivit instabil och risken för ras har ökat. För att göra vägen säkrare för alla trafikanter flyttar vi därför vägsträckan en bit från älven genom Jakobs, Duvåker och Myckelby. 

Arbetet startar i Duvåker i oktober, därefter fortsätter vi med sträckan genom Jakobs och avslutar i Myckelby. Hela ombyggnaden beräknas vara klar hösten 2027.

Så påverkas du

Vi bygger den nya vägen vid sidan av den nuvarande, vilket gör att trafiken kan fortsätta som vanligt under hela byggtiden. Vissa störningar kan förekomma, exempelvis ökad byggtrafik och buller. När trafiken sedan leds över på den nya vägen kan mindre störningar uppstå i början och slutet av sträckan.

Vi har löpande dialog med dig som blir direkt berörd av byggnationen.