
Väg 1024/1025, Vasaloppsvägen På fredag stänger vi vägen mellan Evertsberg och Fiskarheden
På fredag 2 maj till och med 18 maj stänger vi vägen mellan Evertsberg och Fiskarheden och leder om trafiken via väg 66, 70 och 1033.
Vi arbetar just nu med att förbättra framkomligheten och trafiksäkerheten på Vasaloppsvägen. Som en del av detta arbete kommer vi stänga av vägen mellan Fiskarheden och Evertsberg på fredag den 2 maj till och med den 18 maj.
Så påverkas trafiken:
- Under avstängningen leds trafiken om via väg 66, väg 70 och väg 1033, se karta. OBS - väg 1033 är just nu begränsad till 12 tons totalvikt på grund av tjällossning.
- Boende inom det avstängda området kommer alltid att kunna ta sig till och från sina fastigheter.
- Mellan den 5 och 9 maj kommer vägen att vara helt avstängd vid Stor-Kallsjön. Boende i det området behöver då använda omledningsvägarna.
Vi har löpande dialog med berörda samhällsfunktioner, som till exempel blåljus, post och sophämtning, som alla kommer att kunna ta sig fram under hela perioden.
Varför stänger vi vägen?
Avstängningen behövs för att vi ska kunna byta ut tre vägtrummor. Arbetet kräver hela vägens bredd, vilket gör det omöjligt att ha vägen öppen under bytet.
