Logga in
Logga in

Gävle–Kringlan (Axmartavlan) nytt dubbelspår Ostkustbanan, Norra Stambanan och Bergslagsbanan En arkeologisk förundersökning startar för järnvägsplan Gävle Västra–Forsbacka

Inför det fortsatta arbetet med dubbelspåret på Bergslagsbanan, delen Gävle Västra-Forsbacka, kommer vi att genomföra en arkeologisk förundersökning hösten 2025.

Vad ska vi göra?

För fortsatt planering av nytt dubbelspår på Bergslagsbanan, delen Gävle Västra–Forsbacka, kommer vi under hösten att genomföra en arkeologisk förundersökning. Området är intressant ur ett arkeologiskt och kulturhistoriskt perspektiv, varför Länsstyrelsen beslutat att en förundersökning ska göras. Arbetet kommer att utföras av Stiftelsen Kulturmiljövård

Målsättningen är att få mer kunskap om de fornlämningar som tidigare hittats i området för det fortsatta arbetet med järnvägsplanen, alla bygg- och ersättningsvägar och tillfälliga upplagsytor. Där det är möjligt försöker vi göra anpassningar för att undvika befintliga fornlämningar. Inventeringen utförs under andra halvan av september och berörda fastighetsägare har fått brev från oss innan.

Undersökningen görs i huvudsak med grävmaskin, där schakten och marken återställs efteråt. Vi försöker undvika skador så långt det går, men om skador ändå skulle uppstå ersätter vi dem när arbetet avslutas. Vi använder befintliga vägar för att ta oss fram till undersökningsplatserna men vid behov kan terrängfordon behöva användas. 

Översiktskarta Åsbyggeby

Översiktskarta Valbo (Bäck)

Vad innebär arkeologisk förundersökning?

En arkeologisk förundersökning är en förberedande utgrävning som görs för att ta reda på om det finns fornlämningar i ett område – och i så fall hur stora de är, var de ligger och hur välbevarade de är. Det är alltså inte en fullständig utgrävning, utan ett första steg för att undersöka och bedöma platsens arkeologiska värde.