Gävleborg Väg 583, Iggesund–Hudiksvall, ny gång- och cykelväg
Vi bygger en ny belyst gång- och cykelväg mellan Iggesund–Hudiksvall, längs väg 583. En sträcka på ca 6 kilometer.
Vad?
Varför?
Nuläge
Om projektet
Väg 583 mellan Iggesund–Hudiksvall är en viktig förbindelse för både näringslivet och de boende. Den är hårt trafikerad, men saknar en separat gång- och cykelväg. Åtgärden sträcker sig över cirka 6 kilometer och börjar vid korsningen Simbadsvägen–Stora Vägen i Iggesund, för att avslutas vid Idenorsvägen i Hudiksvall.
Lägesuppdatering inför sommaren
Arbetena fortsätter enligt plan under sommaren, med ett uppehåll den 13-26 juli (vecka 29–30).
Trafiksignalerna tas bort under vecka 29 och sätts upp igen när arbetena återupptas. Då används de på en kortare sträcka i samband med arbeten på bron över Delångersån.
Övriga trafikanordningar kommer att finnas kvar längs vägen under semesterperioden, men de påverkar inte framkomligheten.
Utredningar har visat att gång- och cykelvägen huvudsakligen ska placeras på den östra sidan av väg 583. Där uppfylls säkerhetskraven bäst och vi kan minimera intrånget på fastigheter. Hastighetsbegränsningen är 80 km/h idag och den kommer att kvarstå.

Planerade åtgärder
- Passage över Simbadsvägen/väg 583 med mittrefug och belysning
- Högersvängfältet mot Simbadsvägen blir (delvis) ny gång- och cykelväg
- Busshållplatserna får förbindelse till ny gång- och cykelväg
Nyheter
Bakgrund
Cykelleden ska bli trygg, inbjudande och vara ett gott alternativ till bilen året runt. Den kompletterar kollektivtrafiken och kommer underlätta pendlingen mellan Iggesund och Hudiksvall, där många arbetar åt båda håll. Ur turistperspektiv kopplar leden samman orter med stort kulturhistoriskt värde.
Tidsplan
Teckenförklaring:
- Genomförd
- Pågående
- Framtida
Byggstart sker i augusti, vecka 32.
Översiktskarta
Dokument
Här finns möjlighet att läsa och ladda hem dokument för projektet.