Gävleborg Väg 83, Rolfhamre–Nore, ny belyst gång- och cykelväg
Vi planerar att bygga en ny belyst gång- och cykelväg från Nore camping till korsningen mot Rolfhamrevägen, Ljusdals kommun. En sträcka på cirka 2 kilometer längs väg 83.
Vad?
Varför?
Nuläge
Om projektet
Vägarna runt Växnan (väg 83 och väg 731) är populära gång- och cykelstråk. Delen från Rolfhamre till Ljusdals centrum nyttjas frekvent av boende i området. Sträckan mellan Nore Camping och Ljusdals tätort har redan en säker lösning för oskyddade trafikanter men mellan Rolfhamre och Nore Camping saknas en separerad gång- och cykelväg. Våra utredningar har lett fram till att placeringen av gång- och cykelbanan huvudsakligen förläggs till den norra sidan av väg 83. Där uppfylls säkerhetskraven bäst och vi minimerar intrång på fastigheter.
Åtgärden ska förenkla arbets- och studiependlingen till Ljusdals tätort liksom att förbättra trafiksäkerheten kring Växnan, ett populärt friluftsstråk. Där det är möjligt ska gång- och cykelvägen separeras helt från väg 83 och väg 731.
Nuläge
Projektet är i bygghandlingsskede och startmöte med konsult är planerat till hösten 2023. Vägplanen har vunnit laga kraft vilket innebär att vi har rätt att genomföra det som har beslutats i vägplanen. Det ger oss också rätt att ta mark i anspråk som behövs för att genomföra projektet.
Tidsplan
Tidplanen är preliminär och kan komma att ändras.
Den 8 oktober 2022 vann vägplanen för ny gång- och cykelväg längs väg 83, delen Rolfhamre–Nore i Ljusdals kommun laga kraft. En laga kraftvunnen vägplan innebär att vi har rätt att genomföra det som har beslutats i vägplanen.