Kronoberg Väg 25 Glamshult-Vrå-Boasjön,mötesfri väg
Trafikverket planerar att mötesseparera väg 25 mellan Glamshult-Vrå och Vrå–Boasjön. Det ska även göras viltåtgärder samt åtgärder i vägens sidoområden. Det kommer leda till att sträckan både blir smidigare och säkrare.
Vad?
Varför?
Nuläge
Om projektet
Arbetet är indelat i två etapper:
- Etapp 1: Glamshult- Vrå
- Etapp 2: Vrå-Boasjön
Öppna en kartbild över sträckan
Så blir vägen
Vägen planeras bli en så kallad 2+1-väg med mitträcke och säkra omkörningssträckor, och den kommer vara byggd för hastighetsgränsen 100 km/tim.
Vägen kommer delvis behöva breddas för att få plats med mitträcke och 2-3 omkörningssträckor i varje riktning. Vägens sidoområden och diken ska också göras säkrare. Vi kommer också se över ifall korsningar och mindre anslutningar behöver stängas.
Viltstängslet som nu finns längs vägen ska ses över, och vid behov justeras och kompletteras med viltuthopp för att minska risken för att vilt kommer ut på vägen. En passage för vilt planeras mellan Vrå och Boasjön (etapp 2).
Busshållplatser ses över och anpassas vid behov.
Säkrare väg med mittseparering
När sträckan mellan Glamshult-Boasjön mötesseparerats med mitträcke blir det ett sammanhängande stråk som är mötesfritt mellan Hallands länsgräns och Hovmantorp. I nuläget är Glamshult-Vrå-Boasjön de enda delarna som saknar mittseparering.
Förutom att det idag saknas mötesseparering saknas det också säkra omkörningssträckor, och det finns behov av att förbättra framkomlighet och trafiksäkerhet för alla trafikslag.
Arbetet planeras att starta 2024 och beräknas vara klart 2027.
Tidplan
Oktober 2021
Maj-Juni 2022
Mars 2023
Arbetet planeras att påbörjas 2024.
Arbetet ska vara klart 2027.
Andra projekt i närheten
Trafikverket bygger just nu mitträcken och gör andra åtgärder på väg 25 mellan Boasjön-Annerstad. Arbetet planeras bli färdigt i december 2021. Här kan du läsa mer om det projektet.
Kontakt
Fatri Rexhepi
Projektledare
Telefon: +46 10-123 62 42
Nderim Shuti
Projektingenjör
Telefon: +46 10-123 53 47