Logga in
Logga in

Södermanland E20, Eskilstuna, trimningsåtgärder vid trafikplats Marielund och trafikplats Årby

Vi har utfört trimningsåtgärder vid trafikplats Marielund och trafikplats Årby längs E20 för att öka trafiksäkerheten.

Vad?

Trimningsåtgärder vid trafikplats Marielund och trafikplats Årby.

Varför?

För att öka trafiksäkerheten.

Nuläge

Vi öppnade för trafik i trafikplats Årby och Marielund i juni 2026.

Om projektet

Trafikplatserna var olycksdrabbade på grund av utformningen. Därför byggde vi om för att förbättra trafiksäkerheten. Detta har vi gjort:

  • Vid trafikplats Marielund har vi förlängt och rätat ut påfartsrampen till E20 österut för att få en bättre linjeföring. Vid avfartsrampen norr om E20 har vi anlagt en cirkulationsplats för att förbättra framkomligheten.
  • Vid trafikplats Årby har vi rätat ut alla påfarter till cirkulationsplatsen, och byggt separerade högersvängfält söderut, österut och västerut.

Under byggtiden leddes trafiken om. I de färdigbyggda trafikplatserna har alla påfarter till cirkulationsplatsen i Årby och påfarten till E20 i Marielund en bättre utformning, som underlättar både trafikflödet och sikten, och därmed ökar trafiksäkerheten.

Infrakraft Mälardalen AB har varit entreprenör för arbetet.

Nyheter E20 Eskilstuna

Tidsplan

Teckenförklaring:

  • Genomförd
  • Pågående
  • Framtida

1 Planering och projektering 2023- vinter 2024

2 Byggstart Höst 2025

3 Klart 2026

Översiktskarta

Översiktskarta över trafikplats Marielund och trafikplats Årby.

Projekt i närheten