Södermanland Väg 876, Bro över Klövasundet
I januari 2023 stängde vi av bron över Klövasundet på väg 876, mellan Gnesta och Laxne. Under april 2024 började vi riva bron och en ny bro stod klar i november 2024.
Vad?
Varför?
Nuläge
Om projektet
Projektet är avslutat och kommer att raderas från Trafikverkets webbplats 20 november 2025.
Den 21 meter långa bron över Klövasundet, längs med väg 876, var i dåligt skick och stängdes av säkerhetsskäl för trafik i januari 2023. Vi genomförde en upphandling och en entreprenör påbörjade arbetet med att riva den gamla bron i april 2024 och sedan bygga en ny bro på samma plats.
Klövasundet stängs av för båttrafik
Under rivningsarbetet och byggnationen stängdes vattenområdet runt bron, det innebar att inga båtar kunde passera. För kanoter och liknande fanns två bryggor på vardera sida om arbetsområdet så att det gick att lyfta kanoter över vägen istället.
Biltrafik leddes om på andra vägar för att komma till andra sidan Klövasundet. Du hittar en omledningskarta längre ner på sidan.
Ny bro i slutet av 2024
Den nya bron är en betongbro som grundlagts på pålar. Den är något längre och bredare än den gamla bron, 18 m i spännvidd och 6 m i bredd. Utrymmet under bron är samma som för den gamla bron.
Nyheter
Tidslinje
Arbetet beräknas vara klart.
Karta
