Logga in
Logga in
Den nya gång- och cykelvägen går längs den östra sidan av väg 646, Ingarövägen. Här vid infarten till skolan Lemshaga Akademi. Foto: Trafikverket.

Väg 646, Gustavsberg–Ingarö, gång- och cykelväg Gång- och cykelvägen är klar – Grattis alla Värmdö- och Ingaröbor

Nu har vi öppnat hela den nya gång- och cykelvägen mellan Värmdö marknad och Ingaröbron – en helt ny 2,2 km lång gång- och cykelväg med belysning. Passa på att ta en cykeltur redan i veckan!

Nu är hela den nya gång- och cykelvägen mellan Värmdö marknad och Ingaröbron klar. Det innebär att det är enklare och säkrare att cykla mellan Gustavsberg och Brunn. Den nya gång- och cykelvägen ansluter till de befintliga gång- och cykelvägarna, alltså norrut till Gustavsberg och söderut till Brunn.

Målet är att fler ska kunna cykla

Den nya gång- och cykelvägen gör det enklare och säkrare att cykla till skola, fritidsaktiviteter och jobb. Det är bra både för miljön och den egna hälsan. Att vägen har belysning ökar tryggheten och säkerheten.

– Nu kan alla cykla enklare och säkrare mellan Gustavsberg och Brunn. Det är viktigt för miljön och hälsan, säger Fredrik Emmot, projektledare på Trafikverket.

Den nya gång- och cykelvägen är totalt 2,2 kilometer lång och går längs den östra sidan av väg 646, Ingarövägen, mellan Värmdö marknad och Ingaröbron. Gång- och cykelvägen förbättrar trafiksäkerheten, tryggheten och tillgängligheten för oskyddade trafikanter och bidrar till ett sammanhängande gång- och cykelstråk mellan Gustavsberg och Brunn.

Två obevakade cykelpassager

Den nya gång- och cykelvägen passerar på- och avfarter till och från väg 222, Värmdöleden. Det är två så kallade obevakade cykelpassager. För att det ska fungera behöver trafikanter visa hänsyn till varandra.

Att cykelpassagerna är obevakade innebär att de inte regleras med några trafiksignaler.

Det som gäller är att den som cyklar eller kör moped (klass II) har väjningsplikt. Den som kör bil eller annat motorfordon behöver sänka hastigheten när han eller hon närmar som den obevakade cykelpassagen så att det inte uppstår fara för cyklister eller mopedister (klass II).

Ökad säkerhet i Lämshagakorset

Vi har även byggt om vid Lämshagakorset där vi har byggt ett vänstersvängsfält i korsningen med Lämshagavägen. Det ökar trafiksäkerheten för södergående trafik på väg 646 som ska svänga in till Lemshaga Akademi.