Uppställningspår Lärje Rälsen på plats i Lärje och spårarbetet går in i nästa fas
Lärjeprojektet har nått en viktig milstolpe. Totalt har 5 790 meter långräl – levererats i området. Uppställningsspår Lärje börjar ta form.
Rälsen har anlänt och projektet går nu in i nästa fas efter månader av markarbeten, grundläggning och förberedelser av markbädden. Nästan sex kilometer räls på plats
Totalt har 5 790 meter långräl (420 meter långa rälbitar) levererats till området. Rälsen har lagts ut och förbereds nu för montering.
Nästa steg
Under de kommande månaderna lägger vi ut slipers och monterar växlar. Därefter lyfts rälen upp på slipersen, svetsas samman och spårriktas till färdiga spår.
När spåren är klara inleder vi BEST-arbeten, det vill säga arbeten med bana, el, signal och telekommunikation, som är avgörande för att järnvägsanläggningen ska kunna tas i drift. När alla steg är genomförda och kvalitetskontrollerna klara är uppställningsspåren redo att tas i bruk i slutet av 2026.