Västra Götaland Väg 566, Björlanda kyrkväg–Björlanda kile, gång- och cykelväg
Vi planerar tillsammans med Göteborgs Stad att bygga en gång- och cykelväg längs väg 566. Syftet är att fotgängare och cyklister ska kunna röra sig trafiksäkert genom samhället.
Vad?
Gång- och cykelväg längs väg 566, Nolviksvägen, mellan Björlanda kyrkväg och Björlanda kile.
Varför?
För att förbättra trafiksäkerheten och tillgängligheten för gående och cyklister.
Nuläge
Planering inför byggstart 2026.
Om projektet
Vi planerar tillsammans med Göteborgs Stad att bygga en ny gång- och cykelväg längs väg 566, Nolviksvägen. Den ska gå mellan Björlanda kyrkväg och Björlanda kile.
I söder ansluter den nya vägen till befintlig gång- och cykelväg. I norr avslutas den vid förskolan på Nolviksvägen 40.
Den drygt 400 meter långa vägen ska göra det säkrare och enklare för gående och cyklister att ta sig fram. Den ska även förbättra möjligheterna för pendling med cykel, höja livskvaliteten för boende samt bidra till en bättre miljö- och hälsoutveckling.
Tidsplan
Kontakt
Christine Samuelsson
Projektledare