Västlänken Under takplattan i Allén
Sommaren 2020 gjöt vi den första delen av tunneltaket till station Haga. För att få det på plats krävdes nästan 3300 kubikmeter betong. Hösten 2025 gör vi ett återbesök under takplattan, som ligger 2,3 meter under Allén.
Den del av station Haga som anläggs i jord/lera byggs till allra största delen genom metoden bottom up, mer känd som cut and cover-teknik. Det innebär att vi gräver uppifrån och sedan gjuter tunneln i betong i de öppna schakten. När alla jordmassor är borta börjar vi gjuta bottenplattan, därefter väggarna och slutligen taket av tunneln.
Men det finns alltid undantag och just på denna yta i Allén gör vi helt tvärtom. Under spårvägen förbi Hagakyrkan kan man nu stå raklång, och lite till, under den takplatta som gjöts sommaren 2020.
Just för den här delen av stationen bygger vi enligt top-down. Tillvägagångssättet gjorde att projektet kunde färdigställa både en del av tunneltaket och bygga om spårvägen och ett nytt hållplatsläge under stoppet på 17 veckor sommaren och hösten 2020, berättar Mats Ek, produktionsledare Rosenlund Haga.
Top down innebär att vi bygger taket först, återfyller och återställer marken. Först därefter påbörjas själva schaktarbetet. Mindre grävmaskiner på uppemot 12 ton lyftes med hjälp av en lyftkran ned i bergschaktet vid Haga kyrkan och började gräva ut massorna under takplattan. Det arbetet inleddes våren 2024. Jordmassorna lyftes sedan upp från schaktet med hjälp av en långgrävare, numera används en kran med längre räckvidd.
För att bära upp konstruktionen och kunna utföra schakten på ett säkert sätt borrade vi sommaren 2020 30 stålpålar (kingposts) på plats och installerade 30 slitsmurar.
Under den fortsatta schakten kommer vi att gjuta ytterligare sex kingposts i betong. Pålarna gjuts på plats genom att vi först borrar ned ett så kallat foderrör ned i marken, gräver ut lera och grus för att sedan fylla röret med betong, berättar Mats.
Under takplattan kommer vi också att stöta på bergpartier, vilket innebär att i takt med att vi schaktar oss längre ned marken kommer ta ut det berget med hjälp av olika metoder som vajersågning, sprängning eller spräckning.
När vi har tagit oss 15 meter ned under befintlig marknivå ska vi gjuta ytterligare en betongplatta, det som ska bli golvet till mellanplanet här i den norra delen av station Haga. Totalt ska vi cirka 27 meter ner i marken för att gjuta själva bottenplattan. Därefter gjuter vi väggarna, avslutar Mats.
