Logga in
Logga in

Vägunderhåll i närheten av Hallsberg

Vi är igång med sommarens vägarbeten för att göra vägarna säkrare och smidigare. I närheten av Hallsberg påverkas trafiken både av beläggningsarbeten och dubbelspårsprojektet Hallsberg–Degerön.

Beläggningsarbetena i närheten av Hallsberg kommer att ge köer då lotsar kommer reglera trafikflödet. Arbetena pågår några veckor utmed respektive sträcka och startar i juli.

Nuvarande planering

Vi planerar att genomföra beläggningsarbetena i juli, augusti och september. Men det kan bli förändringar i tider då bland annat vädret påverkar när arbetena kan utföras.

  • väg 596 mellan Gålsjö och Stenkumla planerar vi att göra beläggningsarbeten under dagtid veckorna 28 och 29 (7 juli till 20 juli). 
  • väg 532 mellan Brändåsen och Skyberga planerar vi att göra beläggningsarbeten under dagtid veckorna 35 och 36 (25 augusti till 7 september). 
  • Även väg 50 mellan Askersund och Åsbro kommer eventuellt att få ny beläggning men det blir i så fall med start något senare.

Projekt i närheten

Trafiken på väg 50 mellan Åsbro och Brändåsen påverkas även av att vi bygger ny järnväg mellan Hallsberg och Stenkumla, den sista delen av Dubbelspår Hallsberg-Degerön.