Logga in
Logga in

Riksväg 50, Lilla Mon till Rya, störande vägarbete

Vägarbete med stor påverkan på trafiken kommer att pågå på riksväg 50 mellan Lilla Mon och Rya från 28 augusti till 21 september. Trafiken leds om samt regleras med trafikljus och lots.

Arbetet kommer att pågå måndag till torsdag mellan klockan 09:00 och klockan 21:00. Sträckan är totalt 11,3 km lång men arbetet delas upp i kortare etapper.

Hur påverkas du som trafikant?     

Trafiken leds om via väg 766.  Där det inte går att göra en omledning regleras trafiken med hjälp av trafikljus och lots.

Vad är det vi gör?

Vi lägger ny asfalt som består av den gamla beläggningen blandad med ny asfalt. Arbetet att värma den gamla beläggningen och blanda den med ny asfalt görs på plats. På så sätt kan vi minimera antalet transporter till arbetsområdet.

Vi gör vårt bästa för att inte påverka trafiken mer än nödvändigt. Vi ber alla att visa hänsyn och anpassa hastighet utifrån skyltning och trafiksituation.