Logga in
Logga in

Banarbeten över hela landet när det våras för järnvägen

Nu läggs ytterligare ett vårtecken till fågelkvitter i nejden och tussilago i backarna. Varselklädda figurer och stora arbetsmaskiner börjar dyka upp i våra järnvägsspår.

Påsktider stundar och det innebär starten på ett intensivt arbetsår på järnvägen. Nu sätter vi igång förbättringsarbeten på banor och stråk över hela landet - och i år är säsongen mer intensiv än någonsin.

– När vi närmar oss slutet av banarbetssäsongen så har vi utfört fler än 1800 jobb i anläggningen. Det är ungefär 100 fler arbeten än förra året och vartenda ett av dem gör den svenska järnvägen stadigt mer tillförlitlig och punktlig, säger Robin Backebjörk, avdelningschef Trafikverket.

Nu under påskhelgen och framåt i vår är upprustningen fördelad på sträckor över hela landet, från banor i södra Sverige till sträckor längre upp i landet. I mellersta regionen arbetas det på Västra stambanan utanför Hallsberg och i väst är Bohusbanan och Västkustbanan föremål för flera förbättringsåtgärder med start i påsk, och fortsatt under våren. Norröver får vi vänta på maj månads inträde innan det är dags för spårarbeten på flera håll, bland annat på Malmbanan.

Det handlar om såväl små som stora arbeten när spår ska läggas, växlar bytas och kontaktledning dras. Och det handlar om att utföra dem så att godstrafik och persontåg påverkas så lite som möjligt. Därför fortsätter vi att arbeta med de båda koncepten växelfabriken och kontaktledningsfabriken, som hjälper oss att vara riktigt effektiva i spåren när vi ersätter gammalt med nytt i en anläggning som på så vis blir yngre och starkare för varje åtgärd.

Våra arbeten på järnvägen är planerade tillsammans med tågföretagen sedan lång tid tillbaka och eventuellt förlängda restider eller ersättningstrafik finns redan inlagda när du köper biljetten från ditt tågföretag.

– Vår ambition är att störa trafiken och dig som resenär så lite som möjligt när vi rustar anläggningen. Därför lägger vi så många arbeten vi kan på nätter och helger när färre eller inga persontåg går, säger Robin Backebjörk.

Men flitens lampa behöver lysa hela dygnet då allt som ska göras inte hinns med nattetid. Det kommer att gå att upptäcka de gulklädda figurerna med sina hjälmar, svetsar och spårbundna maskiner även under de ljusa timmarna, som ju dessutom blir allt fler så här års när det våras för järnvägen.

Vill du veta om just din resa påverkas i påsk så finns all information hos det tågföretag du tänkt resa med!

I påsk startar ännu ett intensivt arbetsår på järnvägen

Kort film där du kan se vad som händer under våren på järnvägen.