Logga in
Logga in

Stockholm Spånga, Bromsten och Solvalla

I Spånga förbereder vi för fortsatt utbyggnad av järnvägen till fyra spår. Vi har även byggt en ny gång-/cykeltunnel, som innebär en säker passage för Spångaborna mellan norra och södra Spånga när området knyts ihop.

Vad?

Två spår blir fyra på en av landets mest trafikerade sträckor, Tomteboda-Kallhäll. När pendeltågen får egna spår i mitten kan fjärr- och regionaltåg köra om på de yttre spåren.

Varför?

Mälarbanan påverkar tågtrafiken i hela Stockholmsregionen. En utbyggnad är av riksintresse för att tågtrafiken ska fungera långsiktigt, i regionen och till och från övriga landet.

Nuläge

Vi har byggt en större kulvert genom området och en ny gång- och cykeltunnel under spåret.

Samråd

Mälarbanans utbyggnad Duvbo - Spånga i Stockholms och Sundbybergs kommuner, Stockholms län

Vi planerar att bygga ut järnvägen från två till fyra spår mellan Duvbo och Spånga. Du kan läsa mer om vår planering och en beskrivning av de konsekvenser dessa får för miljön. Projekt Mälarbanan omfattas av krav på specifik miljöbedömning enligt 6 kap. miljöbalken, samrådet innefattar tillhörande miljökonsekvensbeskrivning. Ta del av våra handlingar och hör gärna av dig till oss med vad du tycker. 

Samrådstid: 18 november - 18 december 2025  

Plats för handlingar: Via länken nedan "Dokument för Mälarbanan", under rubriken "Duvbo - Spånga", och klicka på "Aktuella handlingar Duvbo-Spånga: Järnvägsplan"

Synpunkter: Skicka dina synpunkter till Trafikverket, Ärendemottagning, Box  810, 781 28 Borlänge eller till investeringsprojekt@trafikverket.se senast den 18 december 2025. Märk ditt brev eller e-post med TÄHS-2024-000672.

Du kan också lämna dina synpunkter digitalt via synpunktformuläret nedan. 

Mer information: 

  • Andreas Beskow, projektledare, e-post: andreas.beskow@trafikverket.se
  • Jenny Becker Olsson, projekteringsledare, e-post: jenny.becker-olsson@trafikverket.se
  • Trafikverkets kundtjänstnummer: 0771-921 921

Om projektet

Sedan 2019 är fyra nya spår i drift mellan Spånga och Barkarby. De fyra spåren ansluter till den tidigare utbyggnaden till fyra nya spår på sträckan Barkarby-Kallhäll.

På Spånga station har vi byggt en ny bredare plattform, ett nytt plattformstak och satt upp nya väderskydd för en tryggare stationsmiljö. Pendeltågen kör på de inre spåren, närmast plattformen. På de yttre spåren kör regional-, fjärr- och godståg. Längs stora delar av sträckan Spånga - Barkarby har vi byggt bullerdämpande skärmar för att minska ljuden från järnvägen.

Vi har också byggt om eller byggt nya gång- och cykelvägar längs sträckan så att det ska vara enkelt för dig att gå eller välja cykeln, bland annat vid Solhöjden i Spånga och längs järnvägen mellan Spånga och Bergslagsvägens bro, samt Lekparksvägen längs med järnvägen från Hjulsta.

Vi har byggt en landskapsvall som sträcker sig längs ena sidan av järnvägen vid Hjulsta grönområde.

Parallellt har vi också byggt en ny, större kulvert för Spångaån/Bällstaån, som ska klara av att vattenflödena kan öka på grund av utbyggnaden av järnvägen och Bromstensstaden. Kulverten blev klar i oktober 2022. 

Här kan du läsa mer om den nya kulverten. 

Ny gång- och cykeltunnel under Mälarbanan öppen

Den nya gång- och cykeltunneln under järnvägen i Spånga/Bromsten är nu färdigställd och formellt överlämnad till Stockholms stad. Eftersom staden fortfarande hade arbeten i anslutning till tunneln så beslutade de att öppna tunneln under hösten. Så från och med i början av december är tunneln öppen för cyklister och fotgängare att ta sig genom området från Bromstensvägen på ena sidan till Winquists väg på den andra. 

När Spånga växer och Bromstensstaden byggs ut behövdes ett säkrare alternativ för passage. När tunneln nu har öppnat kan cyklister och fotgängare ta sig fram säkert mellan norra och södra Spånga. Med den nya tunneln knyts området ihop på ett naturligt sätt.

I samband med att tunneln öppnades så stängdes passagen över järnvägen vid Fristadsvägen permanent.

Du som bor i närheten av våra arbeten

Nyheter för Spånga, Bromsten och Solvalla

Dokument för Mälarbanan

Följ Mälarbanan i olika kanaler

Andra aktörer arbetar i området

Observera att även andra aktörer (kommun och företag) arbetar i området, vilket gör att det kan förekomma många transporter och olika arbeten där under vår och sommar.

Tidslinje: Spånga-Barkarby och Spånga-Duvbo

Projekt Mälarbanan omfattar fem järnvägsplaner: Tomteboda-Huvudsta, Huvudsta-Duvbo, Duvbo-Spånga, Spånga-Barkarby samt Barkarby-Kallhäll. De två sista delsträckorna Huvudsta-Duvbo och Duvbo-Spånga återstår att bygga.

1 Samråd av järnvägsplan Spånga-Barkarby. 2013

2 Samråd av järnvägsplan Duvbo-Spånga. Granskning av järnvägsplan Spånga-Barkarby. 2015

3 Granskning av järnvägsplan Duvbo-Spånga. 2016

4 Lagakraftvunnen järnvägsplan Spånga-Barkarby. Vi börjar bygga delsträckan Spånga-Barkarby. 2017

5 Fyra spår i drift på delsträckan Spånga-Barkarby. 2019

6 Vi börjar med förberedande arbeten inför utbyggnaden av delsträckan Duvbo-Spånga. 2020

7 Kompletterande granskning av järnvägsplan Duvbo-Spånga. 2021

8 Vi börjar bygga en ny gång- och cykeltunnel samt kulvert i Spånga/Bromsten. 2021

9 Järnvägsplanen fö Duvbo-Spånga skickas in för fastställelseprövning. Den nya kulverten tas i bruk i oktober. 2022

10 Komplettering av järnvägsplanen för Duvbo-Spånga. 2023

11 Överlämning av den nya gång- och cykeltunneln till Stockholms stad. 2024

Kontakt

Projekt Mälarbanan

Mejla dina frågor direkt till oss

Kundservice

Mejla Trafikverkets Kundservice